SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jaki wybrać namiot

 

 

 

Kupno dobrego, markowego, a co najważniejsze - wygodnego namiotu to wydatek, który zwróci nam się już po jednym sezonie. Wyjeżdżając na dłuższe wyprawy (zarówno mając na myśli dystans, jak i czas) z ograniczonym budżetem zazwyczaj bierzemy pod uwagę dwa rozwiązania: tani motel lub kemping pod namiotem. Jak wszystko, także i te dwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Sypiając we własnym namiocie mamy pewność, iż unikniemy towarzystwa innych, czasami niezbyt pożądanych, osób, jak często zdarza się to w pokojach wieloosobowych w hostelach. Sami wybieramy swoje towarzystwo i sami jesteśmy za nie odpowiedzialni. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, gdy liczy się każdy kilogram bagażu, a zabieranie ze sobą namiotu nie po prostu nam się nie opłaca - jeżeli chcemy spędzić poza domem tylko jedną noc czasami warto zastanowić się nad noclegiem pod dachem, w jakimś niedrogim miejscu. Nie każdy namiot nadaje się również do użytkowania we wszystkich szerokościach geograficznych - należy zwracać uwagę na takie parametry jak nieprzemakalność (inna jest suma opadów w umiarkowanym, europejskim klimacie, a inna - w tropikalnej dżungli). Dlatego też kupno namiotu powinno być wyborem przemyślanym, gdyż od tego zależeć będzie komfort naszego snu, a nierzadko - również bezpieczeństwo.

Rodzaje

Jednym z najważniejszych kryteriów podziału materacy jest liczba warstw powłoki zewnętrznej. Dodatkowa warstwa, tzw. tropik, ma za zadanie chronić nas przed przemoknięciem w trakcie deszczu lub innymi niespodziankami atmosferycznymi. Ponadto tropik w znaczącym stopniu zapobiega utratom ciepła z wnętrza namiotu, stanowiąc dodatkową warstwę izolacyjną. Stąd namioty dzielimy na:

  • jednopowłokowe
  • dwupowłokowe

Jednopowłokowe

 

 

 

Jednopowłokowenamioty jednopowłokowe (jednowarstwowe) zbudowane są z impregnowanej, części sypialnej, do której często dołączony jest przedsionek, zazwyczaj bez podłogi. Charakteryzują się mała masą i prostotą rozstawiania/składania ze względu na mniejszą ilość elementów w porównaniu do namiotów dwupowłokowych. Wybierając namiot jednopowłokowy należy zwrócić szczególna uwagę na jego wielkość. Namiot taki powinien być odpowiednio duży, gdyż dotykanie jego ścianek w deszczu, np. podczas snu, jest niekomfortowe. 

Namiot plażowy Hi-Tec Beach Tent II UV 30

Przykład namiotu jednopowłokowego

 

Dwupowłokowe

 

Dwupowłokowe – są to namioty z tzw. wodoodpornym tropikiem, rozpinanym nad częścią sypialną. Oprócz niewątpliwych plusów, w postaci dodatkowej powłoki termoizolacyjnej i wodoodpornej, należy zwrócić uwagę na większą wagę i bardziej skomplikowany proces rozkładania/składania takich namiotów. Cena takich namiotów również jest odpowiednio wyższa. Namioty z tropikiem powstały jako technologiczne przedłużenie namiotów jednopowłokowych, do których zaczęto początkowo dołączać dodatkową warstwę termoizolacyjną podczepianą u góry. Aby zmaksymalizować komfort cieplny powłoka ta zastąpiona została powłoką zewnętrzną, która wymuszała powstanie warstwy powietrza pomiędzy powłokami, będącej świetnym izolatorem cieplnym. Dzięki takiemu rozwiązaniu namiot lepiej oddycha, co w bezpośredni sposób przekłada się na samopoczucie użytkowników.

Namiot Hannah TROLL

Przykład namiotu z tropikiem

 

 

Na wybór namiotu wielki wpływ ma również jego przeznaczenie, czyli rodzaj turystyki, którą zamierzamy uprawiać. Inne typy polecane są wędkarzom lub na plażę, gdzie nie jesteśmy narażenie na zmienne warunki atmosferyczne (można wtedy zdecydować się na lekki, jednopowłokowy namiot, który ochroni nas od słońca i wiatru, a nawet przelotnego deszczu), a inne na wielodniową wycieczkę czy kemping. Dlatego najpierw należy określić cel, w jakim zamierzamy użytkować nasz przyszły namiot. Kolejnym kryterium wyboru jest nasz budżet, czyli kwota, która jesteśmy w stanie wydać. Cena namiotu może być bardzo różna - od modeli tanich, wśród których mogą czasami zdarzyć się modele o niższej jakości wykonania, poprzez tzw. średnią półkę cenową aż po namioty drogie, lecz warte (lub nie!) swojej ceny. Odradzamy zakup namiotu w marketach. Jedyny czynnik wyróżniający je pośród konkurencji to niska cena. Pomyślmy jednak, co się stanie, gdy namiot taki zepsuje nam się w środku kilkudniowej wycieczki, na zupełnym bezdrożu. Wymiana gwarancyjna, nawet jeżeli honorowana przez market (bywa z tym różnie), może być, delikatnie mówiąc, trudna. Namioty, podobnie jak pozostały sprzęt turystyczny, najlepiej kupować w sklepach sportowych/turystycznych, gdzie możemy dodatkowo liczyć na fachową poradę w zakresie wyboru i konserwacji. 

Ze wzlędu na przeznaczenie namioty możemy podzielić na:

  • plażowo-wędkarskie
  • kempingowe
  • trekkingowe
  • wyprawowe

Plażowo-wędkarskie

Plażowo-wędkarski: Spokey Cloud

 

Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są dla wędkarzy i plażowiczów. Zazwyczaj są to małe namioty jednopowłokowe (by maksymalnie obniżyć wagę),  z otwieraną ścianą frontową. W niektórych modelach została ona całkowicie usunięta. Nie jest to jednak oszczędność ze strony producenta, takie rozwiązanie jest wynikiem specyficznych potrzeb wędkarzy i plażowicczów. Na plaży namiot taki chroni nas od wiatru i uciążliwego zawiewania piasku, nie utrudniając jednocześnie obserwacji morza. Nad rzeką pozwala na stałe kontrolowanie wędki bez potrzeby każdorazowego wychodzenia z namiotu. 

 

Kempingowe

Kempingowy: Hannah Cove

To namioty o większej powierzchni i kubaturze, przeznaczone do kempingów w rodzinnym gronie. Wygodne, i przestronne, mogą jednak charakteryzować się większą masą niż pozostałe modele, dlatego transportuje się je raczej w bagażniku samochodu niż na własnych plecach. Ze względu na stosunkowo wysoką masę nie poleca się ich na piesze bądź rowerowe wycieczki. Niektóre namioty kempingowe podzielone posiadają wewnętrzny podział na pokoje, oferując odrobinę komfortu i prywatności osobom w nich mieszkającym. Namiot taki może być ciekawą alternatywą dla domu w czasie kempingu.

 

Trekkingowe

Trekkingowy: Hannah TARGET 3

Idealne do zabrania na dłuższe, piesze lub rowerowe, wycieczki. Niewielka waga i kompaktowe wymiary to ich podstawowe zalety. Większość modeli trekingowych ma masę niższą, niż 4,5 kg. Łatwe i szybkie do rozłożenia i złożenia, wodoodporne - są niezastąpionym sprzętem podczas trekkingu.  podstawowa ich zaleta to niewielkie rozmiary i waga nieprzekraczająca 4,5 kg. Namioty trekkingowe nazywa się czasami namiotami turystycznymi (pozostałość po latach 90', gdy wszystkie namioty były 'turystyczne'). Wydaje się jednak, że nazwa tak szeroka w swoim znaczeniu może być obecnie myląca, gdyż można wyróżnić różne rodzaje turystyki i każda kładzie nacisk na inne rzeczy przy wyborze namiotu.

 

Wyprawowe

Wyprawowy: Hannah North

Całoroczne namioty do turystyki ekstremalnej. Nadają się do użytkowania w wysokich górach, w zimie, w najcięższych warunkach. Wiatroodporne i wodoszczelne. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii są najlżejsze i zajmują najmniej miejsca w plecaku. Namioty ekspedycyjne są również nazywane namiotami Extreme,  ten angielski termin doskonale oddaje ich specyfikę. Posiadają liczne udogodnienia ułatwiające stosowanie ich przez wyczynowców: wydłużone pętle odciągów dolnych, pozwalające na przytwierdzenie ich za pomocą np. czekanów, czy fartuchy przeciwśnieżne, zapobiegające powstawaniu zasp śnieżnych, żeby wymienić tylko kilka z nich. Są również najdroższe, co nie może dziwić biorąc pod uwagę jakość użytych materiałów, czy zastosowane technologie.

 

Kolejnym podziałem namiotów to ten ze względu na ich budowę. Wyróżniamy:

  • tunelowe
  • kopułowe (tzw. igloo)

 

Tunelowe

 

 

Tunelowy: Hannah ATOL

Mimo ogromnej ilości zalet ten rodzaj namiotu nie jest jeszcze zbyt popularny w Polsce. Mają one podłużny kształt (zbliżony formą do tunelu - stąd nazwa). Podstawową zaletą jest większa ilość miejsca niż w namiotach kopułowych. Dodatkowym plusem może być przestronny przedsionek, w którym możemy zostawić sprzęt biwakowy, czy niekiedy nawet rowery. Namioty kopułowe umożliwiają również bardziej komfortowe przygotowanie posiłków, gdy musimy to zrobić 'pod dachem' (np. w trakcie deszczu). Niektóre z nich posiadają specjalnie wyznaczoną do tego przestrzeń, będącą jednocześnie poza główną sypialnią, a jednocześnie nie kapie nam na głowę. Dym odprowadzany jest za pomocą świetlika, lub swobodnie wydostaje się poprzez otwartą klapę boczną. Bardzo często namioty tunelowe wyposażone są w większą ilość wejść, co umożliwia szybki i komfortowy dostęp do każdej komory, bez konieczności przeskakiwania nad współtowarzyszami podróży. Podłużny kształt zapewnia również więcej miejsca do spania, a rozkład użytkowników jest bardziej naturalny. Dodatkowo niektóre konstrukcje zapewniają również podwieszane linki do suszenia sprzętu i ubrań. Większa ilość wejść oferuje lepszą wentylację i przewiewność całego namiotu.

 

 

Kopułowe

Rozkładane są zazwyczaj na planie kwadratu za pomocą sklepienia rozpiętego na skrzyżowanych ze sobą rurkach. Dzięki kwadratowemu kształtowi można umieścić większą ilość osób na tej samej powierzchni, ale ich wypoczynek nie będzie już tak komfortowy, zwłaszcza, jeżeli w namiocie chcemy umieścić także nasz sprzęt. Zawsze istnieje ryzyko, że ktoś będzie musiał spać w nocy przytulony do plecaka. Niektórzy producenci stosują dodatkowe kieszenie boczne, by zrekompensować brak miejsca. Można w nich umieścić różne przydatne drobiazgi, których nie warto wyciągać i chować za każdym razem do plecaka.

Kopułowy: Hannah SERAK

 

 

Jednym z najważniejszych parametrów namiotu jest jego pojemność. I tak masz do wyboru namioty:

Jedno i dwuosobowe ze względu na rozmiary i wagę są doskonałe dla osób lubiących częste podróże, które stale zmieniają miejsce pobytu i często wyruszają na szlak. Lekkie i kompaktowe, idealnie nadają się do przenoszenia z miejsca na miejsce. Spotyka się również konstrukcje samonośne, które nie wymagają przytwierdzania szpilkami (bądź śledziami) do podłoża pod warunkiem, że nie ma silnego wiatru. Wystarczy wyciągnąć je z pokrowca i wyrzucić w powietrze, by niejako same się rozłożyły. Bardzo często mają one kształt koła. Pewną ciekawostką są również namioty rowerowe, których część stelażu zastąpiona została ramą rowerową. Pozwalają na komfortowy wypoczynek 1, czasami 2 osobom. Idealne dla miłośników krótkich wycieczek (na dłuższą metę spanie w takim namiocie może wydać się uciążliwe). Z drugiej strony niewielka waga i łatwy transport (namiot przymocowany jest do roweru w trakcie jazdy) to niezaprzeczalne atuty, gdy nie chcemy dźwigać zbędnych, uciążliwych kilogramów.

Namioty trzy- i czteroosobowe są świetne na dłuższy pobyt na campingu, w wąskim gronie rodziny lub przyjaciół. Przeznaczenia namiotu dla 34 osób nie oznacza, że nie może przespać się w nim 5, zwłaszcza studentów, wypoczynek jednak nie będzie równie komfortowy, ze względu, co oczywiste, na małą ilość  miejsca. Kompromis pomiędzy przestrzenią i masą sprawia, że mimo iż niezaprzeczalnie cięższe i większe niż namioty jedno- lub dwuosobowe, nadal nadają się one zabrania w podróż. Trzy i czteroosobowe są świetne na dłuższy pobyt na campingu, co nie oznacza, że nie można z nimi podróżować.

Natomiast rodzinne, ze względu na czas ich rozstawiania, wagę i gabaryty, przeznaczone do transportu w bagażniku samochodu i rozstawiania w jednym miejscu na dłuższy czas. Oferują najwięcej przestrzeni i komfortu, liczne schowki, wejścia, przedsionki. Często podzielone są na dwie, lub trzy komory sypialne. Szczególnie polecane dla rodziców małych dzieci, którzy chcą mieć swoje pociechy stale na oku. Dla tych, którzy chcieliby mieć więcej prywatności, dobrym rozwiązaniem jest kupno dwóch namiotów - jednego dla siebie, drugiego dla dzieci.

 

Waga, podobnie jak rozmiar, jest kluczowym wynikiem przy planowaniu wycieczek - zarówno tych krótszych, jak i dłuższych. Któż chciałby dźwigać na plecach wielki i ciężki plecak przez kilka dni z rzędu? Wyjątkiem są jedynie namioty kempingowe, które i tak przeznaczone są do transportu w samochodzie - wtedy nawet dodatkowe 5 czy 7 kg nie odgrywa tak wielkiej roli. Jednak gdy musimy wejść na strome zbocze lub maszerować na długich dystansach, każdy kilogram ma znacznie. Wtedy też zaczynamy doceniać nowinki technologiczne, które pozwoliły ograniczyć wagę i rozmiary nowoczesnych namiotów.

 

Jednym z kluczowych parametrów namiotu jest jego wodoodporność. Zazwyczaj jest ona wyrażona zagadkową wartością, np. 1500 mm H2O. Ale co to tak właściwie oznacza?

Milimetr słupa wody oznacza ciśnienie wody o wysokości jednego milimetra przy temperaturze 273,16 Kelwinów (0oC), przy normalnym przyśpieszeniu ziemskim.

Dla umiarkowanego klimatu europejskiego, rozsądnym kompromisem pomiędzy wodoodpornością, a ceną (cena wzrasta wraz ze wzrostem wodoodporności), wydaje się namiot z oznaczeniem minimum 2000 mm H2O. Pozwoli on uchronić nas przed zmoknięciem w trakcie deszczu. Taka wodoodporność zapewni nam suchy sen podczas nawet kilkugodzinnego, dość mocnego deszczu. Niestety nie może zagwarantować tego samego podczas kilkudniowej, nieprzerwanej ulewy. Dlatego więc jeżeli nie mamy absolutnej pewności co do pogody podczas wyprawy, rozsądniejszym rozwiązaniem jest namiot o wodoodporności 3000 mm H2O. W miejscach suchych, gdzie deszcze jest raczej rzadko spotykany, w zupełności wystarczy wodoodporność rzędu 1000 mm H2O. W takich warunkach tropik jest również mniej przydatny niż w regionach mokrych, więc czasami lepszym rozwiązaniem jest zabranie namiotu jednopowłokowego, by zmniejszyć balast.

Ze względu na podchodzenie wody pod namiot, jego podłoga powinna mieć wyższą wodoodporność, niż ścianki - rozsądnym minimum jest 4000 mm H2O. Oczywiście im więcej, tym lepiej, szczególnie, iż zdarzają się sytuacje, że suche miejsce, w którym zdecydowaliśmy się rozbić namiot wieczorem, w nocy, w wyniku deszczu, nagle staje się strumykiem.

Oczywiście największą wodoodpornością charakteryzują się namioty ekspedycyjne - zarówno ścianki, jak i podłoga charakteryzują się nieprzemakalnością minimum 4000 mm H2O. Pozwala to na całkowitą ochronę przed opadami niezależnie od warunków atmosferycznych, Warto dodać, że namioty te są całoroczne, tzn. można ich używać bez względu na porę roku. Większość pozostałych modeli jest co najwyżej trzy sezonowa (z okresu użytkowania wyłączona została zima ze względu na niewystarczającą izolacje termiczną).

 

Stelaż jest kolejnym, ważnym elementem namiotu, na który warto zwrócić uwagę. Najważniejszym kryterium jest materiał, z którego go wykonano. Z reguły mam do wyboru dwie opcje:

  • włókno szklane
  • aluminium

Namioty z masztami z włókna szklanego są tańsze, jednak nie dają takiej stabilności jak te wyposażone w maszty aluminiowe. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, iż włókno szklane może się rozwarstwiać lub wyszczerbiać podczas składania. Dlatego są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie eksploatują swojego namiotu zbyt często i energicznie. Namioty z masztami aluminiowymi są droższe, ale z całą pewnością posłużą nam dłużej. W ten sposób wydane złotówki mogą nam się szybko zwrócić. Aluminium jest trwalsze, stabilniejsze i lżejsze. Z reguły nie spotyka się namiotów z masztami wykonanymi z innego tworzywa. 

Stelaż może być również rozkładany wewnątrz lub na zewnątrz sypialni. Zewnętrzny stelaż daje nam większą mobilność, poza tym rozkładając namiot w deszczu istnieje mniejsze ryzyko zamoczenia wnętrza. Aby rozłożyć namiot ze stelażem wewnętrznym, najpierw rozstawia się sypialni, a dopiero na nią narzuca się powłokę zewnętrzną (tropik). W tym czasie, szczególnie podczas silnego deszczu, niezabezpieczona sypialnia może przemoknąć. Kompromisem pomiędzy tymi dwoma typami są namioty, w których tropik rozpina się na masztach wewnętrznych, a dopiero później podwiesza się pod niego sypialnię.

 

Wyposażenie dodatkowe ma niebagatelne znaczenie podczas użytkowania namiotu. Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • Przedsionek – mimo iż nie jest konieczny, okazuje się bardzo przydatny. Można w nim trzymać sprzęt kempingowy, rower lub psa. Zwalnia to trochę cennej przestrzeni we wnętrzu namiotu, czyniąc nasz sen bardziej komfortowym. Absolutnym minimum jest daszek rozpinany nad wejściem. Chroni nas on przed deszczem podczas wchodzenia lub wychodzenia z namiotu.
  • Okna – poprawiają wentylacje i wpuszczają światło słoneczne do środka. Źle wentylowany namiot 'poci się' od wewnątrz i będziesz stale miał wrażenie, że przecieka. Poza tym wilgotnym, zatęchłym powietrzem ciężko się oddycha, a złożenie mokrego namiotu może skutkować śmierdzącą niespodzianką przyje go ponownym rozłożeniu. Okna muszą być zabezpieczone moskitierą, by uniknąć przedostawaniu się do środka niepożądanych lokatorów.
  • Kieszenie – przydają się, by przechować różne przydatne drobiazgi, których nie chcemy za każdym razem wyciągać z wnętrza naszego plecaka. Może to być scyzoryk, latarka, czy apteczka. Nie należy ich zbytnio obciążać, gdyż zazwyczaj są po prostu przyszyte do poszycia, także zbyt duży ciężar nie tylko uszkodziłby kieszeń, ale mógłby nawet rozedrzeć poszycie.
  • Odblaskowe elementy – gdy namiot jest zwinięty, zwiększają nasze bezpieczeństwo na drodze. Naszyte na kluczowe elementy namiotu ułatwiają jego rozłożenie w nocy lub w warunkach ograniczonej widoczności. Bardzo przydatne, gdy często rozkładamy/składamy nasz namiot po zmroku.
  • Dodatkowe szpilki i śledzie – są to części namiotu, które niszczą i gubią się najczęściej. Ruszając na szlak warto mieć ze sobą kilka szpilek i śledzi na w zapasie. Nowością na rynku są śledzie odblaskowe lub z wbudowaną diodą LED, które łatwiej odnaleźć po zmroku.

 

 

© sporti.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie w jakiejkolwiek formie zabronione.

pixelpixel