Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wybrać orbitrek?

2017-01-06

Osoby, które chcą dbać o formę, a nie lubią ćwiczyć na siłowni, często decydują się na treningi w domu. Niezbędny jest do tego odpowiedni sprzęt. Ćwicząc w domowym zaciszu powinniśmy się zdecydować na zakup orbitreka. To urządzenie pomaga nie tylko utrzymać kondycję, ale również schudnąć. Treningi na orbitreku są niezwykle urozmaicone. Ćwiczenia łączą jazdę na rowerze z jazdą na nartach, czy nawet bieganiem. To sprawia, że trening nie staje się nudny. Praca treningowa na orbitreku to ćwiczenia typu "cardio". Specyfika urządzenia wymaga od użytkownika regularności, czyli korzystania z niego minimum 3 razy w tygodniu, po 30 minut każdy.

Orbitrek dopasowany do wzrostu i wagi

Wybierając model orbitreka powinniśmy zwrócić największą uwagę na to, aby był jak najlepiej dopasowany do budowy ciała ćwiczącego. Jakość treningu jest uzależniona od tego, jak czujemy się podczas ćwiczeń. Źle dobrane urządzenie nie tylko nie przyniesie żadnych korzyści w postaci wzrostu formy, ale spowoduje frustracje i niechęć do dalszej pracy nad poprawą kondycji. W niektórych przypadkach ćwiczenie na nieodpowiednim urządzeniu może doprowadzić nawet do kontuzji.

Użytkownicy o wysokim wzroście i dużej wadze będą idealnie czuli się na dużej i solidnej maszynie. Ćwicząc na mniejszym sprzęcie, mogą spowodować jego uszkodzenie. Nie będą również odczuwali przyjemności z treningu, co szybko ich zniechęci. Osoby o niższym wzroście i mniejszej wadze muszą wybrać mniejszy orbitrek, tak aby nie nabawić się kontuzji. Większe urządzenia mają większy rozstaw stóp, co w przypadku niższych użytkowników może powodować duży dyskomfort.

Czynnik Q

Ten czynnik to istotny parametr z punktu widzenia kupującego. Najprościej mówiąc, czynnik Q jest to szerokość rozstawu stóp podawana w centymetrach. Mniejszy rozstaw stóp zapewnia wygodę i bezpieczeństwo. Szerokość rozkroku przekłada się również na jakość treningu i trwałość orbitreka. Ma również wpływ na ryzyko odniesienia kontuzji, a co za tym idzie ? na bezpieczeństwo.

Wytyczne odnośnie czynnika Q:

  • Q = szerokość rozstawu stóp [w cm]
  • Q < 20 cm ? dobry wynik
  • Q > 20 cm ? słaby wynik

Waga koła zamachowego

Profesjonalne orbitreki wyposażone są w koło zamachowe o wadze powyżej 5 kilogramów. Ciężkie koło zamachowe nie tylko poprawia jakość treningu, ale również ułatwia korzystanie i płynne poruszanie się. Waga koła przekłada się na maksymalne obciążenie orbitreka.

Przykład orbitreka wyposażonego w koło zamachowe o wadze 5 kg.

Regulacja

Najlepiej, żeby regulacja była minimum 8-stopniowa, co przełoży się na dostosowanie obciążenia do naszej aktualnej formy. Również plany treningowe sporządzone przez trenerów personalnych mogą zakładać ćwiczenia na różnych obciążeniach.

Hamowanie

W orbitrekach wyróżniamy trzy systemy hamowania:

  • mechaniczny ? najprostszy system, używany zazwyczaj w tanich i prostych modelach, jego minusem jest głośne działanie.

  • magnetyczny ? najpopularniejszy system hamowania, jego działanie opiera się na użyciu magnesów, które odpowiednio zestawione tworzą opór.

  • elektromagnetyczny ? używany w najbardziej zaawansowanych modelach, steruje się nim za pomocą komputerka.

Funkcje komputera i wyświetlacza

Za pomocą wyświetlacza można śledzić i kontrolować takie wyniki, jak np.: przebyty dystans, prędkość, czas, ilość spalonych kalorii, czy puls. Można również zaprogramować plany treningowe. Nowoczesne modele wyposażone są w wyświetlacz LCD, na którym można w wygodny sposób analizować swoje osiągnięcia.

Przedziały cenowe

  • Poniżej 1000zł ? to proste trenażery, które warto wykorzystać na początku swojej przygody z orbitrekami.
Orbitrek

Orbitrek treningowy Vivo NS-901E

  • Od 1000 do 1500zł ? dobre orbitreki do użytku domowego, posiadają wiele przydatnych funkcji i niezłe parametry.
orbitreki

Orbitrek treningowy Vivo LF-93800

  • Powyżej 1500zł ? zaawansowane modele, które można wykorzystać zarówno w domu, jak i w klubie fitness.

Trenażer magnetyczny York Fitness X301

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2017
pixelpixelpixelpixel