Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wybrać bieżnię treningową?

2019-08-18

Bieżnia treningowa stanowi alternatywę dla osób, które chcą biegać niezależnie od warunków atmosferycznych. Moda na bieganie wciąż się utrzymuje, ale nie każdy ma możliwość wytyczenia odpowiednich tras w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Na bieżni można ćwiczyć zarówno w klubie fitness, jak i w domu. W rozwinięciu analizujemy najważniejsze parametry bieżni. Zalet korzystania z bieżni jest mnóstwo. Większość z nich pokrywa się z korzyściami tradycyjnego biegania. Sprzęt służy do poprawienia kondycji i spalaniu kalorii. Poza tym ruch poprawia nasze samopoczucie. Za pomocą bieżni możemy zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej oraz poprawić wydolność krążeniowo-oddechową. Ćwiczenia pomogą nam również zredukować stres, poprawić samopoczucie, a poza tym wzmocnić układ odpornościowy.

Moc silnika

To, jaką moc będzie miał silnik bieżni, ma niebagatelne znaczenie. Wybór mocy bieżni wpłynie na trwałość urządzenia oraz na jakość wykonywanych na niej ćwiczeń. Moc przekłada się również na maksymalną prędkość, z jaką będziemy mogli biegać. Gdy z naszej bieżni będzie korzystało więcej osób, to warto, aby bieżnia była wyposażona w lepszy silnik.

  • Bieżnia z silnikiem o mocy do 2 KM

Sprzęt będzie idealny dla osób, które chcą ćwiczyć tylko kilka razy w tygodniu, a ich trening będzie opierał się wolnym biegu lub marszu. Wtedy obciążenie silnika będzie mniejsze, co pozwoli korzystać z niego przez wiele lat. Maksymalna prędkość biegu na takim urządzeniu może wynieść nawet 15km/h.

  • Bieżnia z silnikiem o mocy powyżej 2 KM

Bieżnie z takim silnikiem polecane są ćwiczącym, którzy decydują się na regularne treningi. Wyższa moc silnika sprawi, że nasze urządzenie będzie wydajne, pozwoli biegać z większą prędkością, a korzystać z niego będzie mogło kilka osób. Taka bieżnia sprawi, że użytkownik będzie rozwinie prędkość przekraczającą 18km/h.
Rozmiar pasa biegowego

Rozmiar bieżni to równie istotna kwestia, co silnik. Komfort ćwiczeń to podstawa, a ilość miejsca może na to wydatnie wpływać. Zbyt mały rozmiar pasa biegowego może utrudniać ćwiczenia, dlatego lepiej wybrać za duże urządzenie niż zbyt małe. Aby uniknąć pomyłek, warto wypróbować sprzęt przed zakupem. Rozmiar najlepiej dostosować do wzrostu użytkownika, co prezentuje poniższa tabelka:

 

Wzrost użytkownika

Długość pasa biegowego

Szerokość pasa biegowego

170cm i mniej 120cm 40cm
180cm 140cm 45cm
190cm i więcej 150cm 50cm

 

Prędkość biegu

Maksymalna prędkość biegu jest uzależniona od mocy silnika. Jeśli planujemy wolny bieg, trucht, czy marsz, to możemy wybrać sprzęt z silnikiem do 2KM. Gdy chcemy regularnie biegać z większą prędkością, to wybierzmy urządzenie z mocniejszym silnikiem. W zaawansowanych modelach jest możliwa regulacja prędkości. Warto więc zwrócić uwagę nie tylko na zakres prędkości, ale również na ilość stopni.

Nachylenie pasa

Najnowszą funkcją bieżni jest możliwość zmiany kąta nachylenia pasa biegowe. Możemy dzięki temu imitować bieg po górę. Regulacja kąta sprawia, że możemy dostosować trudność do naszych aktualnych możliwości. Za nachylenie odpowiada specjalny, drugi silnik. W zależności od jego mocy kąt może wynieść nawet 20 stopni.

Programy i funkcje

Bieżnie mają wbudowany komputer, który pomaga realizować plan treningu. Zazwyczaj sprzęt ma zapisane kilka programów, a dodatkowe może dodać użytkownik. Za pomocą planów możemy wybrać prędkość lub kąt nachylenia. Można też ustalić odpowiedni rodzaj ćwiczeń. Na wyświetlaczu mamy możliwość kontrolowania parametrów treningu. Na bieżąco możemy weryfikować swój puls za pomocą wbudowanego pulsometru.

Waga

Waga bieżni ma znaczenie przede wszystkim przy transporcie. Dlatego lepiej zakupić sprzęt posiadający wbudowane rolki transportowe. Cięższy sprzęt ma wyższy poziom bezpieczeństwa, a to istotna kwestia dla użytkowników sprzętu treningowego.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019

Polecane

Smar do bieżni Expand 400 ml

Smar do bieżni Expand 400 ml

39,00 zł brutto/1szt.
Bieżnia JKexer Centra 358

Bieżnia JKexer Centra 358

4 499,00 zł brutto/1szt.
pixelpixelpixelpixel