Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Rower MTB - jaki kupić?

2021-05-31
Rower MTB - jaki kupić?

Wśród różnych typów jednośladów ten cieszy się największą popularnością. Mowa o rowerze MTB, nazywanym także górskim. Wybór tego typu modeli na rynku jest ogromny. Poszczególne rowery różnią się od siebie pod względem amortyzacji, ilości przerzutek, rozmiaru kół i materiału, zastosowanego do wykonania ramy. Jaki rower MTB wybrać dla siebie? Wiele zależy od charakteru terenu, po którym jeździsz oraz od stylu jazdy.

Rower MTB - jaki wybrać?

Zanim przystąpisz do zakupu nowego roweru, odpowiedz sobie na kilka pytań. Najważniejsze z nich dotyczy terenu, po jakim zamierzasz jeździć. Rowery MTB zostały stworzone z myślą o wyboistych drogach, wymagających podjazdach oraz stromych zjazdach. Ich geometria, amortyzacja i opony zapewniają komfort w trakcie jazdy po nierównej nawierzchni, a także jej wydajność. Jaki rower MTB będzie najlepszy dla Ciebie? Obecnie na rynku dostępnych jest aż 10 kategorii rowerów górskich, które różnią się od siebie zastosowaniem. Wybór zależy od Twoich potrzeb. Liczy się charakter tras, jakie zwykle pokonujesz, a także Twoja technika jazdy. Nie bez znaczenia jest również stopień zaawansowania rowerzysty. W ofercie Sporti.pl znajdziesz zarówno rekreacyjne, jak i dedykowane miłośnikom ekstremalnej jazdy rowery MTB w atrakcyjnych cenach.

Rower MTB - jaki rozmiar ramy wybrać?

Rowery górskie różnią się od siebie parametrami poszczególnych komponentów. Równie ważny jest jednak rozmiar ramy. Odpowiednie dopasowanie jednośladu do wzrostu rowerzysty przekłada się na wysoki komfort jazdy, jej bezpieczeństwo i efektywność. Większość producentów udostępnia swoim klientom tabele rozmiarów, które ułatwiają rowerzystom zadanie. Jak dobrać rozmiar roweru MTB? Jest on określany w calach, centymetrach lub skali S-XL. Liczy się nie tylko wzrost całkowity rowerzysty, ale często też długość jego nogi, mierzona od pachwiny do pięty. Gdy dokonasz jej pomiaru, zastosuj przelicznik. Jeśli chcesz kupić rower z kołami 29’’, pomnóż wynik przez 0,6. W przypadku modeli wyposażonych w koła 26’’, mnożymy przez 0,57. Aby uzyskać rozmiar ramy w calach, musisz podzielić uzyskany wynik przez 2,54.

Jak dobrać rozmiar roweru MTB?

Duże znaczenie ma kąt rury podsiodłowej. Gdy jest stromy, podjazdy w pozycji siedzącej będą dla Ciebie mniejszym wyzwaniem.Przy zakupie zwróć także uwagę na Reach, czyli odległość od główki ramy do miejsca pod mechanizmem korbowym. Drugi ważny parametr to Stack, określający odległość od wysokości mostka do pedałów. Reach i Stack pozwalają na oszacowanie stopnia wyprostowania rowerzysty podczas jazdy na stojąco. Komfort jazdy w dużej mierze zależy od długości górnej rury, stanowiącej odległość od główki ramy do osi sztycy. Parametr ten pomaga w określeniu stopnia wyciągnięcia pozycji rowerzysty, biorąc pod uwagę jego wzrost. Miłośnicy dirtu powinni także sprawdzić przekrok, będący odległością od górnej rury do ziemi.

Jaki rower MTB do 1500 zł?

Rowery MTB są niezwykle zróżnicowane pod względem kosztów ich zakupu. W najniższym przedziale cenowym dostępne są dedykowane jeździe rekreacyjnej modele, które sprawdzą się w mało wymagającym terenie. Rekreacyjne rowery górskie posiadają z reguły sztywną ramę z przednim amortyzatorem o skoku 80-100 mm. Ze względu na stabilne prowadzenie i szerokie opony, będą idealnym wyborem dla osób początkujących, które próbują swoich sił w jeździe terenowej. Dla doświadczonych rowerzystów i miłośników wymagających tras mogą jednak okazać się niewystarczające.

Rama rowerów MTB rekreacyjnych z reguły jest aluminiowa i wyróżnia się wysoką odpornością na uszkodzenia. Mechaniczne hamulce tarczowe zapewniają możliwość szybkiego dostosowania prędkości jazdy do warunków na trasie. Sporti.pl oferuje rowery górskie do jazdy rekreacyjnej w wielu atrakcyjnych modelach. Zajrzyj do naszego sklepu, by przyjrzeć się im bliżej.

Jaki rower MTB do 5000 zł?

Aby sprawnie pokonywać wymagające podjazdy, postaw na dostępne w nieco wyższych cenach rowery typu Downhill z zaawansowanym zawieszeniem, odpowiednim do stromych zjazdów, Enduro, Trail, All-mountain, XC i Maraton. Modele te wyposażone są wyłącznie przedni amortyzator (hardtail) lub pełną amortyzację - z przodu oraz z tyłu (full suspension). Wybór zależy przede wszystkim od Twojego stylu jazdy. Rowery MTB full posiadają niską sztywność, co przekłada się na doskonałe tłumienie drgań, a co za tym idzie, wysoki komfort jazdy podczas przejazdów. To znakomity wybór dla tych, którzy mają problemy z kręgosłupem. Minus tego typu rowerów to spory ciężar, który jednak idzie w parze z solidną konstrukcją oraz wyjątkową wytrzymałością.

wybrać dla siebie? Jeśli wciąż nie masz pewności, jaki model będzie dla Ciebie najlepszy, zespół Sporti.pl oferuje fachowe doradztwo. Skontaktuj się z nami, by pozbyć się wątpliwości i kupić dostosowany do swoich potrzeb jednoślad.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixelpixelpixelpixel