SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak dobrać rakietkę do tenisa stołowego?

2018-11-29

Tenis stołowy to popularna dyscyplina, szczególnie wśród uczniów, ale nie tylko. Kluczowym elementem tej dyscypliny sportu jest rakietka. Jej dobór to bardzo ważna kwestia, a trzeba pamiętać, że wybór rakietek tenisowych na rynku jest spory. Różnica w cenie nie jest duża, więc warto wybrać odpowiedni sprzęt.

Tenis stołowy (lub jak kto woli - ping-pong) to dyscyplina, która nie wymaga dużych nakładów finansowych. Oczywiście pod warunkiem, że mamy w pobliżu stół do tenisa stołowego. A taki sprzęt można spotkać nie tylko w halach sportowych, ale również na świeżym powietrzu. Stoły do tenisa są umiejscowione zazwyczaj w pobliżu siłowni plenerowych. Można z nich korzystać jednak tylko podczas bezwietrznej pogody, ponieważ nawet lekki podmuch może zmienić trajektorię lotu piłeczki. Większa dostępność stołów sprawiła, że popularność tej dyscypliny rośnie. Warto przyjrzeć się podstawowym częściom i parametrom rakietki, ponieważ wybór jest bardzo duży. Najtańsze rakietki to koszt rzędu kilkunastu złotych. Taki sprzęt przyda się tylko amatorom. Zaawansowani fani tenisa stołowego powinni postawić na sprawdzone, profesjonalne rakietki, które pozwolą czerpać przyjemność z wymiany celuloidowej piłeczki.

Podstawowe parametry

Specyfikacja rakietek tenisowych zazwyczaj opisana jest za pomocą trzech parametrów, które wyrażone są w skali 0-10 (lub 0-100, w zależności od producenta). Trzy najważniejsze parametry to: szybkość, rotacja i kontrola.

  • Szybkość (speed) - ten parametr ma znaczenie głównie dla profesjonalistów, bo dzięki niemu można dobrać sprzęt do stylu gry. Jeśli preferujemy styl ofensywny, to szybkość musi być na wysokim pułapie.
  • Rotacja (spin) - odpowiada za podkręcanie piłeczki. Wypływ na rotacje mają gumy, które zostały użyte do wykonania rakietki. Fani podkręcania powinni zdecydować się na sprzęt o wysokim poziomie rotacji.
  • Kontrola (control) - jest to zdolność do kierowania piłki przez odpowiednie ustawienie rakietki. Ten parametr współgra z szybkością, ponieważ im wyższa kontrola, tym niższa jest kontrola. Wyższą wartość parametru będzie odpowiadać początkującym graczom.

Rakietka Atemi 5000, która posiada wysokie parametry szybkości, rotacji i kontroli

Warstwy

Rakietka do tenisa stołowego składa się z drewna oraz okładziny. Do deski przytwierdzona jest rączka. Istotną kwestią jest ilość warstw okładziny. Najlepsze modele posiadają 5 lub 7 warstw. Oczywiście nie sama ilość jest istotna, ale też ich jakość. Zwróćmy też uwagę na grubość deski oraz jej wagę. Dla początkujących pingpongistów eksperci radzą zakup rakietki o grubości powyżej 1,5mm. Gracze bardziej doświadczeni powinni zdecydować się na cieńsze rakietki.

Uchwyt

Uchwyt to również kluczowa część rakietki tenisowej. Najczęściej można się spotkać z rączką prostą albo wklęsłą. Nowością na rynku są rakietki z uchwytem w anatomicznym kształcie. Pozwala on idealnie dopasować rączkę do dłoni zawodnika, więc jest to zdecydowanie najwygodniejsza opcja, polecana głównie zawodowcom.

Technologie

  • QRC - pozwala na wymianę okładzin na nowe i wyższej klasy w ciągu kilku sekund dzięki wykorzystaniu folii samoprzylepnej,
  • WRB - przenosi odpowiednio środek ciężkości w rakietce,
  • ACS - zapewnia wysokie prędkości, przy maksymalnej sprężystości ultralekkiej gumy,
  • CT - nadaje dodatkową prędkość uderzeniom,
  • TUBE - ta technologia polega na wydrążeniu w wewnętrznych warstwach mikro kanałów wypełnionych materiałami,

Skala w gwiazdkach

Często przy modelach rakietek do tenisa stołowego pojawiają się gwiazdki. Oznaczają one jakość sprzętu. I tak pięć gwiazdek to najlepszy model, a rakietka opisana jedną gwiazdką to najprostszy sprzęt. Pamiętajmy jednak, że symbole nie zawsze oddają rzeczywisty poziom rakietki, dlatego oprócz sprawdzania gwiazdek, warto zweryfikować ich parametry.

Zestawy

Rakietki tenisowe możemy kupować również w zestawach. Najczęściej znajdują się w nim piłeczki oraz siatka. W zestawie zakup tych akcesoriów kosztuje mniej. Producenci zazwyczaj tworzą zestawy z rakietkami o parametrach dla początkujących lub średniozaawansowanych fanów ping-ponga. Zestawy do tenisa stołowego wyposażone są niejednokrotnie w etui na rakietkę.

Zestaw do tenisa stołowego firmy Donic

 

 

Mini stół do tenisa, który zmieści się w każdym domu.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixelpixelpixelpixel