Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wybieramy rower treningowy

2016-12-14

Rower treningowy nazywany jest też rowerem stacjonarnym, rowerem magnetycznym, jak również po prostu rowerkiem. Trening na nim może wydawać się nudny, ale producenci udoskonalają to urządzenie tak, aby ćwiczenia były, jak najbardziej urozmaicone.

Po rower treningowy sięgają nie tylko fani dwóch kółek, którzy w zimie nie mają ochoty korzystać z "normalnego" roweru, ale również fani fitnessu, preferujący ćwiczenia w domu. Rower stacjonarny to także idealne rozwiązanie dla osób przechodzących rehabilitację ruchową. Trening na tym sprzęcie poprawia krążenie i pracę serca. Poza za tym zwiększa wydolność tlenową oraz poprawia ruchomość stawów. Osoby regularnie korzystające z tego urządzenia mają lepsze samopoczucie, redukują stres, jak również wzmacniają swoją odporność na choroby, co jest niezwykle ważne szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Koło zamachowe

Bez wątpienia najważniejszym podzespołem roweru treningowego jest koło zamachowe. W jego przypadku najistotniejszym parametrem jest jego waga. Specjaliści podpowiadają, że im cięższe koło zamachowe, tym ćwiczenie jest płynniejsze. Standardowe rowerki wyposażone są w koło o wadze w przedziale od 4kg do 12kg. I taka wartość parametru powinna w zupełności wystarczyć użytkownikowi, który chce regularnie dbać o formę w domu. W rowerach treningowych z cięższym kołem początek treningu jest bardziej wymagający, ale po kilku minutach możemy już czerpać radość z ćwiczeń.

Regulacja siodełka i kierownicy

Większość rowerków jest wyposażona w możliwość regulacji wysokości siodełka. To sprawia, że jest to urządzenie uniwersalne, z którego mogą korzystać wszyscy domownicy, niezależnie od wzrostu ciała. Zazwyczaj regulacja odbywa się w prosty sposób i żaden użytkownik nie powinien mieć z nią problemów. Regulacja kierownicy to już bardziej zaawansowana funkcja, która jest dostępna w droższych modelach. Zmianą ustawienia kierownicy można regulować pozycją ćwiczącego na sprzęcie, czyli dostosowywać kąt nachylenia użytkownika względem kierownicy. To z pewnością dobra opcja dla wymagających.

Wymiary i waga roweru stacjonarnego

Jak wiadomo, musimy dostosować rozmiary roweru do naszych możliwości. Jeśli planujemy ćwiczyć w mieszkaniu, to zaopatrzmy się w rower o małych rozmiarach, natomiast mieszkając w domu jednorodzinnym, możemy pozwolić sobie na praktycznie każdy sprzęt. Jeśli waga naszego urządzenia jest duża, to warto podłożyć pod niego specjalną matę, która zamortyzuje wszelkie uderzenia.

Programy treningowe

Co prawda rower treningowy nie jest wyposażony w przerzutki, ale dzięki wbudowanym podzespołom można regulować stopień oporu. W różnicowaniu obciążeń pomoże nam też komputer, który ma zaprogramowane przykładowe plany treningowe. W wielu modelach można też dodać swoje plany, wykonane przez trenerów personalnych lub znalezione w internecie. Warto wybrać rower treningowy z wbudowanym pulsometrem.

Wyświetlacz

Za pomocą wyświetlacza możemy kontrolować przebyty dystans, czas przejazdu, prędkość, ilość spalonych kalorii, MPM i inne. To funkcja, która początkującym amatorom ćwiczeń na rowerze magnetycznym może wydać się zbędna, ale eksperci radzą od razu kupić sprzęt z profesjonalnym wyświetlaczem, aby uniknąć kupowania drugiego urządzenia. Warto analizować dane z wyświetlacza, aby nasz trening był jak najbardziej wydajny.

Wyświetlacz roweru treningowego Vivo Rainbow B1.0 green

Rowery treningowe do 1000zł

Najtańsze modele rowerów treningowych kupimy już za kilkaset złotych. Zazwyczaj będą to małe sprzęty z ograniczoną ilością funkcji. Mogą one jednak zaspokoić potrzeby początkujących.


Rower treningowy Vivo Rainbow B1.0 blue

 

Rowery treningowe do 1500zł

To zdecydowanie bardziej zaawansowane modele. Posiadają profesjonalne koło zamachowe, które pozwoli na płynną jazdę. Mają też wbudowany komputer z zaprogramowanymi treningami. Dla użytkowników ćwiczących regularnie to najlepsze rozwiązanie.Rower stacjonarny magnetyczny Vivo LF-20805

 

Rowery treningowe od 2000zł

Wykorzystywane są najczęściej w klubach fitness lub przez profesjonalnych sportowców. Większość parametrów jest na wysokim poziomie, co sprawia, że można wykonywać pełny cykl treningowy w domowym zaciszu.

 

 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
pixelpixelpixelpixel