Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Sportowa odzież zimowa

2018-10-29

Zima coraz bliżej a to bez wątpienia bardzo wymagająca pora roku. Mróz, śnieg, wiatr - wszystko to sprawia, że - wychodząc na świeże powietrze - musimy pamiętać o odpowiedniej odzieży. Nie inaczej jest w przypadku osób, które są aktywne fizycznie. W ich przypadku odzież ma jeszcze większe znaczenie. Musi bowiem zagwarantować komfort termiczny, a jednocześnie nie może krępować ruchów. Wybór zimowej odzieży sportowej jest dzisiaj ogromny. Wskazać można tę dla narciarzy, biegaczy czy snowboardzistów. Warto jednak pamiętać, że - mimo różnych krojów kurtek czy spodni – odzież zimowa musi spełniać te same kryteria bez względu na dyscyplinę.

Bielizna termoaktywna

To absolutna podstawa każdego, kto również zimą chce pozostać aktywny. Po bieliznę termoaktywną powinni sięgać biegacze, narciarze, a nawet osoby, które w zimie jeżdżą na rowerze. Jest to warstwa położona najbliżej ciała. Jej zadaniem jest nie tylko zapewnienie ciepła, ale również skuteczne odprowadzanie wilgoci z powierzchni ciała. Trzeba pamiętać, że podczas wysiłku fizycznego nasze ciało się poci. Pojawiający się pot nie może pozostać na skórze. Stanowiłoby to bowiem ogromne zagrożenie dla komfortu termicznego. Wilgotna skóra to pierwszy krok do wychłodzenia ciała. A hipotermia jest stanem, który w sposób bezpośredni może zagrażać życiu.

Bluzy do sportów zimowych

Zakładamy ją na bieliznę termoaktywną. Jej zadaniem jest zagwarantowanie ciepła i dalsze odprowadzanie wilgoci. W cieplejsze dni można na bluzie poprzestać. Tyczy się to zwłaszcza tych sytuacji, kiedy stawiamy na dobre jakościowo tkaniny, które cechują się odpowiednimi właściwościami termicznymi. W przypadku zimowej bluzy sportowej liczy się to, aby nie przepuszczała wiatru, a pod wpływem niskiej temperatury nie robiła się sztywna.

Sportowe kurtki zimowe

Dostępne w sprzedaży modele dość istotnie się różnią. Te dla narciarzy i snowboardzistów mają mnóstwo kieszeni i zaczep na karnet. Dzięki temu korzystanie z wyciągu nie wiąże się z koniecznością ciągłego poszukiwania biletu. Te dla biegaczy są proste i skromne. Ilość kieszeni ograniczona jest do minimum. Dobre zimowe kurtki sportowe są ciepłe, nie krępują ruchów, skutecznie odparowują wilgoć odprowadzoną ze skóry przez dwie poprzednie warstwy, a jednocześnie wyposażone są w membranę gwarantującą wodoodporność. Dzięki temu nawet intensywny opad śniegu lub deszczu nie sprawi, że kurtka szybko przemoknie.

Rękawiczki dla sportowców

Zimą są niezastąpione. Te dla narciarzy powinny mieć specjalne wzmocnienia na palcach oraz wewnętrznej stronie dłoni. Dzięki temu nie będą się przecierały. Rękawiczki wybierane przez biegaczy to na ogół dość cienkie modele z lekkiego polaru. Zimowa odzież sportowa to dzisiaj mnóstwo modeli, wśród których każda osoba aktywna fizycznie znajdzie coś dla siebie odpowiedniego. Większość cech, którymi powinny odznaczać się zimowe kurtki, bluzy czy spodnie jest wspólna dla wszystkich rodzajów dyscyplin. Ułatwia to kupno odzieży.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
pixelpixelpixelpixel