Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Skarpety narciarskie - jakie wybrać?

2020-02-10

Wielu pewnie zastanawia się nad sensem kupowania skarpet narciarskich, skoro można założyć po prostu zwykłe. Nie wszyscy jednak wiedzą, że źle dobrane skarpety, będą nam mogły zaszkodzić i z pewnością nasza stopa nie będzie z nimi współpracowała. Dlatego, tak ważne jest, aby wybrać dobry model, który będzie dla nas wygodny i nie będzie obcierał stopy.

Sprawa skarpet narciarskich jest przez większość osób bagatelizowana w kontekście doboru ubrań na stok narciarski. Jest to błędne podejście, dlatego, że złe dobranie skarpet niesie za sobą spore konsekwencje. Oto kilka z nich:

  • obtarcia
  • nadmierna potliwość
  • skarpety będą się zsuwały i przeszkadzały
  • nie chronią przed zimnem

Co dają nam dobrze dopasowane skarpety?

Przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo, czyli dwie najważniejsze kwestie. W nowoczesnych modelach materiał skarpet ma zapewnić utrzymywanie ciepła oraz opóźnić moment zmęczenia stopy. Każda skarpeta ma w zasadzie inną grubość i na ten element też należy zwrócić uwagę. Grubsze lepiej się spiszą w bardzo niskich temperaturach i zapewnią odpowiedni komfort, a większą zaletą cieńszych skarpet będzie po prostu lepsze dopasowanie i czucie na stoku. Skarpety narciarskie i snowboardowe są zaprojektowane ergonomicznie, aby bardziej przypominały kształt stopy. Oznacza to, że są dobrze dopasowane we właściwych miejscach, dzięki czemu nie zbierają się w butach. Dodatkowym plusem noszenia skarpet narciarskich jest ich design, na rynku dostępne jest wiele wzorów, a bardzo ciekawe znajdziecie na sporti.pl, gdzie można naprawdę przebierać w tych produktach.

Z jakiego materiału wybrać skarpety?

Początkującym lub rekreacyjnie jeżdżącym na nartach, bądź chodzących po górach osobom wystarczą zwykłe, wykonane z wełny lub bawełny i domieszek włókien poprawiających elastyczność bielizny: poliamidu, polipropylenu, elastanu. Bardzo dobrą opcją jest wybór włókna z wełny merynosów, która jest nawet lepszym od bawełny materiałem skarpet. Często na rynku można znaleźć mieszanki tkanin, co też jest dobrym opcją, bo w całości te materiały tworzą jakościowy produkt.

Cena skarpet narciarskich

To jest kwestia, która pewnie interesuje najwięcej osób. Ile wydać na skarpety narciarskie? To zależy od wielu czynników, czy często jeździmy w góry i czy raczej uprawiamy sporty zimowe rekreacyjnie czy też bardziej zawodowo. Ceny wahają się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Dla początkującego nie ma sensu oczywiście wydawać horrendalnych kwot na skarpety, tylko takie za kilkadziesiąt złotych w zupełności wystarczą. Pełny asortyment dostępny jest na sporti.pl, gdzie znajdziemy zarówno te droższe jak i te tańszy produkty.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixelpixelpixelpixel