Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

O tym musisz pamiętać kupując narty!

2017-11-26

Zima to okres, kiedy bardzo wielu z nas wybiera się na stoki narciarskie. W tym czasie te miejsca przeżywają prawdziwe oblężenie. Nie może to jednak dziwić - w końcu jazda na nartach jest bardzo przyjemna i można w czasie niej się naprawdę zrelaksować. Aby to jednak było w ogóle możliwe potrzebny jest odpowiedni sprzęt. W poniższym wpisie podpowiemy Wam, czym kierować się kupując narty.

Rodzaje nart

Na wstępie warto zaznaczyć, że obecnie istnieją dwa rodzaje nart. Pierwszy z nich to sprzęt tradycyjny. Charakteryzuje się on praktycznie tą samą szerokością deski na całej jej długości. Warto dodać, że tego typu narty nie są przeznaczone dla amatorów. Ich użytkownicy muszą mieć bowiem naprawdę dobre przygotowanie do uprawiania tego sportu.

Z kolei narty carvingove z reguły są krótsze od ich tradycyjnych odpowiedników. Poza tym są znacznie szersze na noskach oraz piętkach. Warto dodać, że mają zwężenie w miejscu umieszczenia wiązań. Ten sprzęt jest dużo bardziej przeznaczony dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z białym szaleństwem. Ludzie, którzy z nich korzystają mogą sobie pozwolić na błędy w technice jazdy, które nie będą miały bardzo opłakanych skutków - szczególnie jeśli chodzi o pokonywanie zakrętów. W przypadku tych nart ta czynność jest bowiem o wiele prostsza.

Inny podział nart to taki, w którym wyróżnia się sprzęt stricte do jeżdżenia po stokach. Poza tym mamy narty biegowe, a także łączące obie te czynności, które są zdecydowanie najbardziej uniwersalne. Na rynku są też obecne choćby specjalne narty do freestyle’u (do jazdy po muldach czy rampie). Warto też wspomnieć o sprzęcie typu race (są idealne do typowego slalomu) czy fun (dostosowane do jazdy błyskawicznie wybieranymi skrętami bez kijków).

Zwróć uwagę na parametry

Kupując narty trzeba także znać oznaczenia, które są obecne na każdym tego typu sprzęcie. Najważniejsze parametry to długość, promień skrętu, a także taliowanie. Pierwszy z nich - zwany też rozmiarem - należy dobierać w oparciu o kilka kwestii. Ważne są przede wszystkim umiejętności danego człowieka. Im bowiem narty krótsze, tym zdecydowanie łatwiej się nimi „zarządza” na stoku. Trzeba też jednak wiedzieć, że taki sprzęt jest jednak mniej stabilny w czasie osiągania dużych prędkości. Generalnie narty powinny mieć około 10-15 cm mniej, niż wzrost danej osoby (w przypadku nart carvingowych), choć ten aspekt w dużej mierze zależy od stylu jazdy.

Taliowanie to szerokość narty (na dziobach, w talii oraz w piętkach). Im ta wartość mniejsza, tym promień skrętu rzecz jasna też będzie uboższy. W jakich jednostkach podawane są te parametry? Rozmiar w centymetrach, taliowanie w milimetrach, a promień w metrach. Inne elementy wpływające na komfort jazdy to sztywność wzdłużna, a także twardość poprzeczna nart.

Kobiety i dzieci też znajdą coś dla siebie

Narty dla pań mają specyficzny kształt, który jest dostosowany do budowy ciała kobiet. Są one zazwyczaj krótsze i lżejsze, co ułatwia manewrowanie. Tak samo jest w przypadku ketgorii narty dla dzieci - one też mogą sobie wybrać sprzęt przeznaczony tylko i wyłącznie dla nich. Jest on również dokładnie dostosowany do ich budowy ciała, dzięki czemu nasze pociechy szusując po stokach będą odczuwały maksymalny komfort.

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
pixelpixelpixelpixel