Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Niezbędnik turysty górskiego

2019-09-12

Chodzenie po górach to rewelacyjna forma relaksu. W Polsce nie brakuje miejsc, gdzie można upajać się pięknem otaczającego nas krajobrazu. W związku z powyższym, bardzo dużo osób często wybiera się w góry. Dla nich jest to hobby, bez którego nie wyobrażają sobie życia. Każdy taki zaprawiony w bojach wędrownik na pewno zgodzi się ze stwierdzeniem, że do wszystkich wycieczek trzeba odpowiednio się przygotować. Nie chodzi tylko o kwestię fizyczną - szczególnie w przypadku bardzo wymagających szlaków. Kluczowy jest tplecak turystycznyeż dobór sprzętu, który zabierzemy ze sobą w góry. Chcecie dowiedzieć się, jakie rzeczy koniecznie trzeba mieć ze sobą? W takim razie zaczynamy.

Jak przygotować się do wyprawy w góry?

Wspomnieliśmy już, że ważna jest nasza kondycja i ogólny stan organizmu. Jeśli jesteście zdrowi, pełni wigoru i generalnie nic Wam nie dolega, to większość tras nie będzie stanowiła problemu. W momencie, kiedy jednak zdecydujecie się na bardzo trudne wyzwania, musicie jeszcze bardziej zadbać o Wasz organizm poprzez dodatkowe ćwiczenia. Jeśli zaś na co dzień prowadzicie siedzący tryb życia, ale chcecie to zmienić, to postawcie na początek na łatwe trasy. Wtedy nie zrazicie się do wypraw w góry, a tak spędzony czas na pewno pomoże Wam zatroszczyć się o zdrowie.  

Jaki plecak na górski szlak?  

Dobra kondycja to jednak nie wszystko. Ważniejszy nawet jest sam ekwipunek. Zdecydowanie kluczowy jest styczny. Powinen być odpowiednio pojemny, aby zmieściły się Wam wszystkie najważniejsze elementy. Czym jeszcze powinien charakteryzować się taki plecak? Na pewno musi mieć pokrowiec przeciwdeszczowy i sporo kieszeni. Dobrze byłoby także, by posiadał odblaskowe logo na zewnątrz.

Jakie akcesoria turystyczne w góry?

Każdemu przyda się również wielofunkcyjny scyzoryk. To urządzenie może pomóc Wam w naprawdę dużej ilości sytuacji - nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak praktyczne jest to urządzenie. Już nie wspominamy, że za pomocą scyzoryka możecie sobie na przykład otwierać konserwy z jedzeniem. Ponadto koniecznie musicie zapakować także do Waszych plecaków latarkę - najlepiej tę na czoło. Pogoda w górach często jest kapryśna, a w czasie zmroku czy bardzo dużego zachmurzenia to latarka czołowa będzie na wagę złota. Jeśli zastanawiacie się, co zabrać w góry - poza wyżej wymienionymi rzeczami - to na pewno dobrą opcją będzie termos o dużej pojemności, który ma poręczny uchwyt i pasek. Warto podkreślić, że przeznaczony jest zarówno do płynów oraz na jedzenie.

Co zabrać w góry - jeśli planujecie naprawdę długie trasy?kuchenka turystyczna

Długa wyprawa w góry to konieczność wyposażenia swojego ekwipunku w kuchenkę turystyczną. Przygotowanie z nią jedzenia nawet na dużych wysokościach dla nikogo nie będzie stanowiło żadnego problemu. Wybierając się w góry warto też zatroszczyć się o posiadanie kompasu turystycznego. W niektórych momentach może Wam bardzo pomóc znaleźć właściwy szlak, dlatego trzeba mieć go w swoim plecaku turystycznym.  

Co zabrać w góry z jeszcze innych rzeczy? Na pewno każdemu przyda się mapa. Poza tym, nie zapomnijcie o telefonie (w pełni naładowanym). Powinniście też mieć przy sobie dokumenty tożsamości i ew. ubezpieczenie. W każdym plecaku musi również znaleźć się apteczka pierwszej pomocy, ręcznik czy chusteczki higieniczne.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019

Polecane

pixelpixelpixelpixel