SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Najlepsze rolki dla rolkarzy

2018-06-13

Wybór i kupno nowych rolek wiąże się często z wieloma dylematami oraz wielogodzinnym studiowaniem ofert sklepów specjalizujących się w sprzedaży sprzętu sportowego. Wszystko jest zależne od naszych preferencji, stylu jazdy oraz zasobności portfela. Bardziej doświadczeni rolkarze mający większe wymagania i oczekiwania co do jakości i poziomu jaki reprezentują ich rolki, zazwyczaj są zmuszeni sięgać do portfela głębiej. Na rynku jest wiele wiodących firm produkujących rolki każdego rodzaju - od małych, kolorowych dziecięcych modeli, po agresywne rolki wyczynowe. Do tych najbardziej znanych marek które na rynku wypracowały sobie silne i pewne pozycje należą: Rollerblade, Roces, Vivo, Rossignol, Salomon, K2, Fila, Nils. Produkty tych firm są w Polsce dosyć łatwo dostępne.

Technologia i wykonanie

Gdy mamy w głowie już konkretną firmę warto zainteresować się samym wykonaniem rolek, technologią oraz użytymi częściami. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ od tego będzie zależało jak nasze rolki będą się sprawowały. Materiał z którego wykonane są rolki to najczęściej plastik, warto zwrócić uwagę na te wykonane z włókna węglowego lub szklanego. Będą one nieco lżejsze i bardziej wytrzymałe. But powinien być przewiewny i dobrze dopasowany do stopy. Kolejnym istotnym aspektem jest szyna, w tanich modelach jest ona wykonana z kompozytu, jednak nie jest ona zalecana dla zaawansowanych rolkarzy. Lepszym wyborem będzie płoza wykonana z aluminium - lekka i wytrzymała, zapewni ona lepszą kontrolę i stabilność.

Dobry kontakt z podłożem to klucz do wydajnej jazdy

Kółka są niesamowicie istotną częścią rolek - w końcu to one mają kontakt z podłożem, w dużym stopniu to od nich zależy z jaką prędkością będziemy się poruszać. Zazwyczaj wykonane są z poliuretanu, im większe kółka tym większe prędkości będziemy mogli osiągać, mniejsze kółka zaś gwarantują lepszą zwrotność. Twardość także ma znaczenie, bowiem te twardsze pozwalają jechać szybciej i lżej, jednak miękkie kółka lepiej pochłaniają nierówności nawierzchni.

Mały element wysokiej rangi

Mimo niepozornych rozmiarów łożyska mają największy wpływ na szybkość i płynność jazdy. Zazwyczaj stosuje się oznaczenia ABEC wraz z numerami nieparzystymi (5, 7, 9). Im wyższy numer tym łożysko jest precyzyjniej wykonane co przekłada się na nasze osiągi. Należy pamiętać, że najbardziej precyzyjne łożyska są zazwyczaj delikatne i mniej "toporne" niż tańsze odpowiedniki, oraz często wymagają serwisowania. Różnice można też zauważyć w rodzaju smaru stosowanym w danym rodzaju łożyska. Możemy wyróżnić także łożyska często używane przez profesjonalistów ILQ składające się z 6 kulek co zmniejsza opory i pozwala na szybszą jazdę oraz SG ze smarem silikonowym.

Najlepszy wybór dla doświadczonych rolkarzy

Osoby dla których jazda na rolkach to coś więcej niż tylko niedzielna przejażdżka po parku czy bulwarach na pewno nie zadowolą się przeciętnym sprzętem. Dobre rolki z wyższej półki to często wydatek nawet 1000zł. Różnice jakie dzielą te najtańsze modele od topowych są ogromne i ciężko tu szukać tańszych zamienników. Z pewnością doświadczeni rolkarze wybiorą coś dla siebie spośród wyżej wymienionych marek i przypomną sobie na co zwracać uwagę przy zakupie.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixelpixelpixelpixel