Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie oświetlenie rowerowe wybrać - czy cena ma znaczenie?

2023-07-04
Jakie oświetlenie rowerowe wybrać - czy cena ma znaczenie?

Bezpieczeństwo czy komfort? Bez względu na to, z jakiego powodu kupujemy nowe lampki rowerowe, to zawsze dobra decyzja. Propozycji jest dziś jednak tak wiele, że trudno znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Dowiedzmy się, czy i jakie znaczenie ma w tym przypadku cena oraz czym powinno wyróżniać się oświetlenie rowerowe.

Lampy do jazdy na rowerze

Każdy rowerzysta, który chce na co dzień poruszać się po drogach z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa, powinien wyposażyć jednoślad w trzy rodzaje lamp: przednie ostrzegawcze (czerwone)przednie oświetlające (o barwie białej lub żółtej)tylne (czerwone). Zgodnie z przepisami, podczas jazdy poza terenem zabudowanym należy korzystać z pełnego oświetlenia, aby zapewnić sobie komfort poruszania się po zmroku, a także pozostawać widocznym na drodze.

Jakie cechy powinny mieć dobre lampy rowerowe?

Zwykle wystarczy zainwestować w tzw. oświetlenie dzienne. W przypadku częstych powrotów po zmroku rozsądniejszy będzie wybór lamp do jazdy nocnej - dużo mocniejszych od standardowych. Aby wybrać właściwy produkt, sprawdźmy moc emitowanego strumienia światła, który określa się w lumenach: im wyższa wartość, tym lampka mocniej świeci.

Nie zapominajmy o dodatkowej kwestii, czyli zasilaniu. Możemy wybierać spośród klasycznych lamp rowerowych świecących na prądnicę (dynamo) stosowanych np. przy rowerach miejskich oraz takich, które zasilane są przez baterie lub akumulatory - te są chętnie wybierane przez kolarzy szosowych.

Jakość a cena - czy oświetlenie rowerowe musi być drogie?

Wybór lamp rowerowych należy poprzedzić dobrą znajomością własnych potrzeb. Dopiero gdy ustalimy, czego wymagamy od oświetlenia, możemy przejść do kwestii ceny. Kwota, jaką musimy zapłacić za bezpieczeństwo oraz wygodę, różni się w zależności od tego, czy lampy mają dodatkowe funkcje, w jaki sposób są zasilane, a także czy producent zadbał o ich wytrzymałość, łatwość montażu i wydajność.

Jeśli lampa rowerowa ma spełnić nasze potrzeby, może kosztować od 100 zł wzwyż. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w tańsze oświetlenie. Warto mieć jednak przy tym na uwadze, że po pewnym czasie trzeba będzie wymienić je na nowe.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
pixelpixelpixelpixel