SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak wybrać rękawice bokserskie?

2019-01-12

Boks to sport, który zna każdy, ale dopiero teraz rośnie jego powszechność i popularność. Wielu amatorów sportów walki chce spróbować swoich sił w ringu i wymieniać ciosy z rywalem. Aby nauka techniki bokserskiej przychodziła szybciej, warto dowiedzieć się, w jaki sposób powinniśmy dobrać podstawowy element ekwipunku pięściarza, czyli rękawice bokserskie. Sporty walki znów stały się popularne. Ma to związek z rosnącą popularnością treningów siłowych, a przecież ćwiczący chcą gdzieś wykorzystać wypracowaną siłę. W wielu klubach fitness istnieje możliwość spróbowania swoich sił w boksie. Właśnie większa dostępność tego sportu, sprawiła, że jego popularność stale rośnie.

Aby uprawiać boks, nie musimy posiadać dużej ilości sprzętu. Wystarczą nam rękawice i kask. Co prawda na wielkich galach bokserzy walczą bez kasku, ale dla amatorów ochrona głowy jest obowiązkowa. Żaden trener ani sędzia nie dopuści zawodnika do walki bez kasku i ochraniacza szczęki. Komplet pakietu startowego dla początkującego boksera powinien kosztować mniej niż 300zł. Kupując rękawice bokserskie, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów.

Materiał i jakość wykonania

Na rynku dostępne są rękawice bokserskie wykonane ze skóry naturalnej lub syntetycznej (czyli PCV). Rękawice skórzane są droższe, ale za to pozwolą na dużo dłuższe użytkowanie, co przyda się zawodnikom, którzy planują rozwijać swoją pasję. Początkujący powinni się zaopatrzyć w rękawice ze skóry syntetycznej, ponieważ są one tańsze, a zaczynając przygodę z boksem, nie ma sensu inwestować zbyt wielu środków. Przed zakupem warto przyjrzeć się jakości wykonania rękawic, żeby nie okazało się, że nasz sprzęt szybko przestanie spełniać swoją funkcję. Rękawice najczęściej zapinane są na rzep. Starsze modele były wiązane sznurowadłami, ale obecnie są rzadko używane.Rękawice bokserskie wykonane z naturalnej skóry

 

Typy rękawic bokserskich

Wyróżniamy dwa typy rękawic:

  • bokserskie

Takie rękawice służą głównie do walki i sparingów. Rzadko są używane podczas treningu.


Przykładowe rękawice bokserskie

 

  • przyrządowe

Rękawice przyrządowe, zwane również piąstkówkami, przydadzą się podczas treningów z gruszką i workiem bokserskim.

 
Przykładowe rękawice przyrządowe

Dobór rozmiaru

Rękawice najłatwiej rozróżnić po wadze. Nie jest ona jednak podawana w kilogramach, a w uncjach (oznaczenie OZ). Jedna uncja równa się 28g, więc rękawica 12 OZ waży ponad 340g. Rozmiar dobieramy nie tylko względem wielkości dłoni, ale również doświadczenia w walce.

Poniższa tabelka obrazuje, jak prawidłowo dobrać rozmiar.

Rozmiar Zastosowanie Przykład

6 OZ - 8 OZ

Dla dzieci i kobiet

Rękawice bokserskie Tiger Beltor 8 OZ

10 OZ

Na typową męską dłoń

Rękawice bokserskie PVC Allright 10 OZ

12 OZ

Dla średniozaawansowanych z większą dłonią

Rękawice bokserskie Force Beltor 12 OZ

14 OZ - 18 OZ

Dla zaawansowanych bokserów wagi ciężkie

Rękawice bokserskie Force Beltor 14 OZ


Bandaże bokserskie

Zanim założymy rękawice, musimy owinąć dłonie specjalnym bandażem. Jego zadaniem jest zabezpieczenie dłoni i nadgarstków przed kontuzją. Zatrzymują również pot, przez co dłoń w rękawicy się nie ślizga. Bandaże wykonane są najczęściej z bawełny, a zapinane są na rzep. Występują w różnych kolorach.

Bandaż bokserski firmy Beltor

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixelpixelpixelpixel