Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dobrać kask narciarski, by jeździć bezpieczniej?

2021-01-04

Jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego?

Gdy ulegniesz wypadkowi podczas jazdy na nartach, kask może uratować Twoje zdrowie, a nawet życie. Mimo że aktualne przepisy w naszym kraju nakładają obowiązek jego zakładania wyłącznie na dzieci poniżej 16 roku życia, warto się w niego wyposażyć, by zapobiec niebezpiecznym skutkom wywrotki. Jednym z podstawowych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę przy zakupie modelu dla siebie jest odpowiednie dopasowanie. Jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego? Zanim zaczniesz swoje poszukiwania, zmierz obwód głowy. Tym sposobem przekonasz się, jaki rozmiar kasku będzie dla Ciebie optymalny. Użyj centymetra krawieckiego i dokonaj pomiaru w najszerszym punkcie, nad linią brwi. Do otrzymanego wyniku dodaj 2 cm. Jak zmierzyć rozmiar kasku narciarskiego? Nie musisz tego robić. Porównaj swój wynik z tabelą rozmiarów danego producenta. Informację o rozmiarze kasku znajdziesz także na jego opakowaniu lub umieszczonej bezpośrednio na nim naklejce.

Jak dobrać kask narciarski? Rozmiary i kształty

Pamiętaj, że tabele rozmiarów poszczególnych producentów mogą się od siebie różnić. Ba, różnice mogą występować nawet między modelami tej samej marki. Dlatego przed zakupem dokładnie sprawdź, czy dany kask będzie odpowiadać obwodowi Twojej głowy. W sklepie Sporti.pl znajdziesz kaski narciarskie z regulacją, które możesz dopasować do swoich potrzeb w zakresie 2-3 rozmiarów, ale na rynku dostępne są także modele bez możliwości regulacji. Rozmiar podawany jest zwykle w centymetrach, jednak można również spotkać się z oznaczeniami literowymi, np. S, M, L. Wówczas warto wnikliwie zapoznać się z tabelą rozmiarów danego producenta. Szukając odpowiedzi na pytanie, jaki kask narciarski kupić, zwróć uwagę nie tylko na rozmiar, ale też na kształt. Nawet jeśli wybierzesz dopasowany pod względem rozmiaru model, często okazuje się, że nie odpowiada on Twojemu kształtowi głowy, a to może w dużym stopniu obniżyć komfort jego użytkowania. Warto więc wcześniej przymierzyć kilka modeli i wybrać taki, który zapewni Ci wygodę, a jednocześnie będzie dobrze trzymać się głowy.

Jakiej firmy kask narciarski?

Poza rozmiarem i kształtem duże znaczenie ma także marka kasku. Warto zaufać znanym producentom, którzy cieszą się dobrymi opiniami na rynku, takim jak Uvex, Cairn czy Head. Znajdziesz je w naszym sklepie. Tani kask nieznanej marki może okazać się nietrwały i nie zapewnić Ci odpowiedniej ochrony. Renomowane firmy korzystają z innowacyjnych technologii, by zapewnić narciarzom maksymalny poziom bezpieczeństwa oraz komfortu na stoku. Ich produkty spełniają wszelkie wymagane normy, np. CE EN 1077:2007 czy też  ASTM F-2040. Aby mieć pewność, że wybrany przez Ciebie model jest bezpieczny i trwały, sprawdź jego wewnętrzną stronę. Zawarte pod wyściółką informacje dotyczą z reguły nie tylko spełnionych norm bezpieczeństwa, ale też modelu i rozmiaru.

Jaki kask narciarski? Twardy czy miękki?

W sklepach z pewnością zobaczysz tzw. kaski pełne, czyli takie, które chronią nie tylko głowę, ale też kark oraz szczękę. To dobry wybór dla zaawansowanych narciarzy, jeżdżących z dużą prędkością, a także dla profesjonalistów. Chociaż twarde kaski zapewniają skuteczniejszą ochronę, ograniczają nieco pole widzenia i możliwość komunikacji, a ich ciężar jest większy. Z tego powodu osoby, które jeżdżą rekreacyjnie oraz początkujące często rezygnują z nich na rzecz kasków miękkich, posiadających twardą skorupę na głowie oraz miękką wyściółkę na uszy. Jaki kask narciarski wybrać? Wszystko zależy od Twojego poziomu zaawansowania oraz osiąganych na stoku prędkości.

Jak dobrać kask narciarski? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Rozmiar, kształt, marka i typ konstrukcji to wciąż nie wszystko. Aby jeździć komfortowo, niezbędna jest także wentylacja. Zakładając, że na stoku spędzisz co najmniej kilka godzin, dostęp powietrza ma ogromne znaczenie dla Twojej wygody i samopoczucia. Jaki kask narciarski będzie najlepszy? Nie liczy się ilość otworów wentylacyjnych, ale możliwość regulacji. Zakres wietrzenia możemy wówczas dostosować do panujących warunków atmosferycznych i tym samym zapewnić sobie komfort podczas zjazdów. Aby ułatwić sobie dbanie o czystość kasku, wybierz model z wypinaną wyściółką oraz z wyciąganymi nausznikami, które możesz zdjąć w cieplejsze dni i w ten sposób uniknąć przegrzania. Komfort użytkowania kasku poprawiają także umieszczone z tyłu wsuwki na gumę gogli. Skoro wiesz już, jak dobrać kask narciarski do swoich potrzeb, pora na zakupy w naszym sklepie internetowym. Znajdziesz w nim wszystko, co będzie Ci potrzebne do szaleństw na stoku. Do dzieła!

pixelpixelpixelpixel