SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Dlaczego warto używać kasków rowerowych podczas jazdy?

2023-03-15
Dlaczego warto używać kasków rowerowych podczas jazdy?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista, mimo że nie stoją za nią żadne konkretne przepisy. Kask to podstawowy element chroniący głowę, twarz oraz szyję przed urazem. Co prawda jego noszenie nie jest obowiązkowe, ale zaleca się, aby mieć go zawsze przy sobie. Korzyści wynikających z noszenia ochraniacza jest bowiem znacznie więcej.

Kask - (nie)obowiązkowy element ochrony każdego rowerzysty

W polskiej ustawie o ruchu drogowym nie znajdziemy wzmianki na temat tego, w jakich okolicznościach i czy w ogóle powinniśmy zakładać kask rowerowy. W związku z tym za brak ochraniacza nie grozi też mandat. Istnieje jednak ustęp, który sugeruje zachowanie pewnych środków ostrożności. Zgodnie z nim powinniśmy zrobić wszystko, co leży w zasięgu naszych możliwości, aby podczas jazdy na rowerze zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym. A skoro kwestia ta nie została uregulowana prawnie, dobrze jest przekonać się do zakładania kasku z innych powodów.

Dlaczego warto nosić kask rowerowy? Powody bardziej i mniej oczywiste

Kask to podstawowe akcesorium, które zobaczymy u każdego profesjonalnego kolarza nie bez przyczyny. Chroni twarzoczaszkę oraz górny odcinek kręgosłupa przed urazem. Do uszkodzenia ciała może dość zarówno podczas poważniejszej kolizji, jak i pozornie zwykłego upadku z roweru. Co ważne, noszenie ochraniacza wpływa na bezpieczeństwo nie tylko samego kierującego, ale także innych uczestników ruchu, na przykład minimalizując ewentualne szkody.

Kask to także świetny sposób na dodatkową ochronę głowy i twarzy przed czynnikami, które zwykle utrudniają swobodną jazdę na rowerze. Odpowiednio zaprojektowany zapewnia ochronę przed słońcem, dobrą wentylację oraz właściwe ułożenie szyi. Za sprawą regulowanych zapięć można idealnie dopasować ochraniacz do kształtu głowy tak, że z pewnością nie zsunie się nawet podczas poruszania się po nierównej drodze.

Trzeci argument to... styl! Dostępne w sprzedaży kaski są obecnie tak różnorodne, że każdy bez większych problemów może znaleźć dla siebie idealny model. Producenci prześcigają się w proponowaniu oryginalnych ochraniaczy dla dzieci, kobiet, mężczyzn, amatorów jazdy na rowerze i profesjonalistów. Ze względu na powszechność nie należą też dziś do drogich akcesoriów - dobrej jakości kask można kupić już za kilkadziesiąt złotych.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixelpixelpixelpixel