SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem butów narciarskich!

2017-12-05

Jazda na nartach to dla wielu osób idealny sposób na spędzanie wolnego czasu. Szusowanie po stokach pozwala się bowiem odprężyć i zapomnieć o wszelkich kłopotach. Nie może zatem dziwić, że coraz więcej osób decyduje się na uprawianie tej dyscypliny sportowej. Jak się do tego odpowiednio przygotować? Na pewno trzeba kupić cały potrzebny sprzęt narciarski. Jednym z ważniejszych elementów są na pewno buty narciarskie. Czytając poniższy tekst dowiesz się, o czym pamiętać przed wyborem obuwia narciarskiego.

Rodzaje butów narciarskich

Osoby początkujące mogą nie zdawać sobie sprawy, że w sklepach mamy do wyboru buty narciarskie przeznaczone nie tylko do szusowania po stokach, ale też do samego biegania. Jest to naprawdę bardzo ważne. W związku z tym przed zakupem trzeba dokładnie wiedzieć, do czego konkretnie ma służyć to obuwie.

Postaw na wygodę!

Wybór butów narciarskich często traktowany jest trochę lekceważąco - szczególnie przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawianiem tej dyscypliny sportowej. Ci ludzie uważają bowiem, że najważniejsze są narty. Jest to błędne podejście, ponieważ tak naprawdę nasza stopa znajduje się bezpośrednio w bucie. Doświadczeni narciarze zawsze powtarzają, że wybór właściwego obuwia narciarskiego to połowa sukcesu. To ono bowiem zapewnia komfortową jazdę i czerpanie pełnej radości z szusowania po stokach. W związku z tym wybierając buty przede wszystkim należy kierować się swoją wygodą.

Panie i dzieci mogą wybrać asortyment przeznaczony wyłącznie dla nich!

Producenci butów narciarskich zadbali także o kobiety i dzieci. Dzięki temu osoby z tych grup mogą kupić obuwie idealnie dostosowane do siebie. Kobiety mają bowiem inną budowę stopy i łydki, dlatego buty narciarskie produkowane z myślą o nich muszą być niższe i węższe. Poza tym damskie obuwie przeznaczone do szusowania po stokach jest również lżejsze. Wkładki w tych butach również mają specjalny kształt i są wykonane z bardziej miękkich materiałów. To samo tyczy się dzieci i młodzieży. Osobnicy z tej grupy również mają szansę nabyć buty perfekcyjnie przystosowane do budowy ich stóp. Obuwie z obu kategorii jest też rzecz jasna ciepłe, wygodne i zapewniające duże bezpieczeństwo.

Wybieraj buty tylko z najwyższej jakości materiałów!

Dla wielu osób kluczowym kryterium przy zakupie butów narciarskich jest cena. Warto jednak mieć na uwadze, że naprawdę istotnym czynnikiem powinien być materiał, z jakiego to obuwie zostało wykonane. Na rynku jest bardzo dużo butów, które są tanie, ale jednocześnie bardzo nietrwałe. Nie tylko nie zapewniają pełnego komfortu jazdy, ale także szybko nie nadają się do dalszego użytku. Warto zatem zainwestować trochę więcej pieniędzy w bardzo porządny sprzęt, który będzie nam służył przez naprawdę wiele lat.

Zakup butów narciarskich musi trochę potrwać

Nie warto zwlekać z tą decyzją do ostatniej chwili. Dobrze jest bowiem odpowiednio wcześnie zadbać o ten sprzęt. Warto też wiedzieć, że sam proces kupowania butów w sklepie też musi trochę potrwać. W końcu trzeba wybrać obuwie, które będą dla nas idealne. Jak to zrobić? Przed przymiarką należy zmierzyć stopę na specjalnej miarce - najlepiej producenta obuwia, które nas zainteresowało. Następnie należy wybrać model odpowiedniego buta i dobrać rozmiar, który będzie najwyżej o numer większy od wyniku wcześniejszego pomiaru. Przy mierzeniu buta należy zapiąć wszystkie klamry. Warto wiedzieć, że początkowo but może wydawać się za krótki, ale po ich zapięciu powinien być już dobrze dopasowany. Następnie warto stanąć w pozycji narciarskiej i ugiąć kilkakrotnie nogę w kolanie. Trzeba podkreślić, że podczas uginania nogi pięta nie powinna unosić się w bucie (dozwolone jest unoszenie pięty tylko podczas próby wspięcia na palce stopy w bucie). Nie można nie zaznaczyć, że but narciarski powinien dokładnie opinać (nie powinno być tak zwanych „luzów”), lecz nie może też uciskać punktowo stopy.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
pixelpixelpixelpixel